Civilinio pasipriešinimo forumas

Rugsėjo 21-ąją dieną Nikosijoje, Kipre, įvyko Civilinio pasipriešinimo forumas, kurį surengė Kipro lietuvių bendruomenė kartu su ukrainiečių bendruomene Kipre. Renginio tikslas – diskutuoti apie pilietinio pasipriešinimo būdus, strategijas, aptarti iššūkius kylančius globaliai, o taip pat ir rusijos – Ukrainos karo kontekste.

Į forumą rinkosi lietuviai, ukrainiečiai, šalių ambasadoriai, jaunimo organizacijų atstovai – visi tie, kuriems svarbus vykstantis Ukrainoje vykstantis karas, ir kurie supranta rusijos keliamas grėsmes Europos saugumui.

Susirinkę dalyviai galėjo apžiūrėti ir ukrainiečių tapytojų meno parodą, kurioje atsispindėjo vykstančio karo realijos ir rusijos agresijos paliestų žmonių istorijos. Savo tapytus paveikslus prristatė meninkė Ksenja Oksin, o Kultūros centras Obiimy Cyprus pristatė verčiančius susimąstyti plakatus (autoriai – Sunseed-Art). 

Forumą atidarė Lietuvos ambasadorė Graikijos respublikoje Lina Skerstonaitė. “Mes vis dar prisimename dainuojančią revoliuciją. Suprantame vienybės ir pilietinės rezistencijos būtinybę. Šiandien, kai Ukrainai kaip niekad reikalinga mūsų parama, turime susitelkti ir būti vieningi”, – teigė ambasadorė savo kalboje. Ji taip pat pažymėjo, kad šis forumas yra stiprybės ir solidarumo ženklas, rodantis, kad Lietuvos bendruomenė Kipre yra pasirengusi remti Ukrainą iki pergalės. Ambasadorė neatmetė galimybės šiuo renginiu pradėti gražią tradiciją – organizuoti jį kasmet. 

Atidarymo kalbą sakė ir Ukrainos ambasadorius Kipre Ruslan Nimchynskyi. Jis pažymėjo, jog forumo tema yra nepaprastai svarbi ir aktuali, nes Ukraina yra daug skolinga pilietinei visuomenei, bei daugeliui paprastų žmonių, kurie labai daug nuveikė, palaikė ir padėjo. Skausmas ir atsparumas rusijos agresijos akivaizdoje tapo sudėtinga dilema, apimančia ne tik kovą už išlikimą, bet ir gilų įsipareigojimą nacionalinei laisvei ir nepriklausomybei. Kalbos pabaigoje ambasadorius paragino toliau pasauliniu mastu remti Ukrainos kovą už laisvę ir teisingumą, sustiprindamas idėją, kad vienybė gali lemti reikšmingus pokyčius.

Susirinkusius į Pilietinio pasipriešinimo forumą sveikino lietuvių bendruomenės Kipre pirmininkė Rūta Pečkytė. Ji priminė, jog forumas ypatingai svarbus dėl to, kad Ukraina vis dar kariauja, ir mūsų visų nuolatinis palaikymas yra labai svarbus. Rūta prisiminė ir gilią Lietuvos pilietinio pasipriešinimo istoriją. Ji teigė, jog pamokos, kurias išmokome iš savo praeities, taip pat iš kitų patirties, primena, kad pasipriešinimas nėra tik atsakas – tai kolektyvinė atsakomybė.

Kalbėtojai

Savo pranešimą skaitė iš Lietuvos atvykęs lektorius Darius Remeika, daugiausia dėmesio skirdamas dezinformacijos ir propagandos poveikiui, ypač rusijos strategijoms, kuriomis siekiama manipuliuoti visuomene Lietuvoje ir kitose šalyse. Jis taip pat pasidalino veiksmingais kovos su informaciniu karu būdais, pabrėždamas socialinės komunikacijos ir koordinuotos stebėsenos svarbą. 

Pafoso Neapolio universiteto profesorius tarptautiniam saugumui ir strategijoms Dr. Marios Efthymiopoulos pristatė pranešimą apie NATO ir pilietinį pasipriešinimą. Jis kalbėjo apie dabartinę globalią situaciją, o taip pat ir rusijos-Ukrainos karą iš tarptautinių organizacijų perspektyvos. Dr. Efthymiopoulos paminėjo pilietinio pasipriešinimo istoriją bei aptarė ateities perspektyvas dabartinių pasaulinių konfliktų fone.

Iš Ukrainos atvyko kviestinė viešnia Marina Slobodyaniuk, kuri atstovavo nevyriausybinę organizaciją “Truth Hounds”. Šios organizacijos tyrėjai keliauja po karo paliestas zonas Ukrainoje ir dokumentuoja rusų padarytus nusikaltimus. Marina minėjo, jog karo metu įprastos teisėsaugos institucijos neturi tokių pajėgumų, kad užfiksuotų visus nusikaltimus, todėl tokios organizacijos veikla yra gyvybiškai būtina. Tyrėja pasakojo apie rusų įtakoje dabar esančioje Zaporižės atominėje elektrinėje vykdomus žmonių kankinimus ir nusikaltimus žmoniškumui. Jos pranešimas priminė, kokie žiaurūs yra rusų veiksmai Ukrainoje ir kaip jie negailestingai elgiasi su savo belaisviais. 

Pilietinio pasipriešinimo forume netrūko ir informacijos, padedančios suvokti rusų agentų veiklą, jos mastą Kipre, įtaką medijoms. Tai padėjo atskleisti Dmitriy Chmelnizki ir Boris Demash pranešimai. Boris Demash prieš kelis metus yra patekęs į neįtikėtiną istoriją – rusų agentai Kipre ruošėsi jo pašalinimo operacijai, tačiau Izraelio specialioji tarnyba Mossad gavo apie tai pranešimą ir įspėjo Kipro teisėsaugą. Tai tik rodo, kokie nepatogūs yra žurnalistai, kurie užsiima rusų agentų veiklos atskleidimu, nagrinėja labai nepatogias teroristinei valstybei temas ir užkardo kelią net naujų prorusiškų politinių partijų susiformavimui. 

Panelinės diskusijos

Renginyje netrūko ir įdomių panelinių diskusijų, kurias forumo metu moderavo Alkas Paltarokas. Diskusijų dalyviai diskutavo įvairiomis temomis – tokiomis kaip meno, kultūros, bendruomenių, tarptautinių organizacijų įtaka pilietiniam pasipriešinimui. Diskusijose dalyvavo bendruomenių nariai, ambasadoriai, akademikai, meno, kultūros, tarptautinių organizacijų atstovai. 

“Pasipriešinimas”

Pilietinio pasipriešinimo forumas buvo užbaigtas žiūrint filmą “Pasipriešinimas” (režisierius Sergiy Krymsky, prodiuseris Akim Galimov). Filmas pasakojo apie ukrainiečius iš Chersono ir Berdiansko miestų, kurie nepabūgo pasipriešinti rusijos agresijai, buvo kalinami, kankinami, tačiau išgyveno ir neprarado savo kovos dvasios. Filmas paliko labai didelį įspūdį visiems žiūrėjusiems. 

Ukrainiečių bendruomenės pirmininkė Kipre Ksenia Mukhortova minėjo, jog lietuvių parama jiems yra nepaprastai svarbi. Jie, ukrainiečiai, organizuoja daug renginių Kipre, protesto akcijas, švenčia valstybines šventes. Tačiau, kaip pastebėjo Ksenia, kitų bendruomenių palaikymas, noras bendradarbiauti ir organizuoti renginius, kurie svarbūs Ukrainai, nelieka nepastebėtas ir yra jų labai vertinamas. 

Dalyviai, pranešėjai ir svečiai buvo labai patenkinti Pilietinio pasipriešinimo forumo organizacija, jo programa ir tikslu, bei išreiškė norą, jog toks renginys galėtų vykti kasmet.

Daugiau akimirkų iš renginio galite rasti čia.

Straipsnio autorė: Rūta Pečkytė

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *